Școala Gimnazială Nr.7 Botoșani, Strada Vârnav Nr. 7, Email: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea. Telefon: 0231 584 117 - - - Școala Gimnazială Nr.7 Botoșani, Strada Vârnav Nr. 7, Email: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea. Telefon: 0231 584 117 - - - Școala Gimnazială Nr.7 Botoșani, Strada Vârnav Nr. 7, Email: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea. Telefon: 0231 584 117

Eco școală

                             SCOALA GIMNAZIALĂ NR. 7 BOTOȘANI ESTE ECO-ȘCOALĂ DIN ANUL 2007

 

Odată cu statutul de Eco-şcoală am constatat treptat interiorizarea unui comportament ecologic din partea elevilor fapt ce se răsfrânge şi asupra persoanelor cu care intra în contact lărgindu-se astfel cercul celor cu preocupări faţă de mediu.

Planul de acţiune pentru anul școlar 2017-2018

 

Scop: Conştientizarea elevilor Şcolii nr.7 Botoşani de necesitatea unei alimentaţii sănătoase și       amenajarea spațiului verde din curtea școlii

 

Paşi: asigurarea unei mai bune informaţii asupra alimentaţiei sănătoase și a spațiilor verzi 85% până la 30 martie 2017, 100% până la 15 iunie 2018

 

Obiective specifice:

  • implicarea elevilor, părinţilor în managementul alimentaţiei sănătoase;
  • conştientizarea rolului pe care îl poate avea fiecare dintre noi în diminuarea problemei alimentaţiei de tip fast-food aplicând soluţii simple, aflate la îndemâna oricui;
  • participarea efectivă a unui număr cât mai mare de membri ai comunităţii la găsirea soluţiilor şi luarea deciziilor în demersurile care vizează protecţia mediului, salubrizarea oraşului-alimentaţia sănătoasă fiind imposibilă dacă spaţiile destinate cultivării materiilor prime ale alimetelor nu sunt eco;

ECO-CODUL:   Gândesc şi aleg cu ce mă alimentez pentru a fi sănătos!

ACTIVITĂȚI PROPUSE:

  • Concurs de afişe şi eseuri având ca temă efectele benefice ale alimentaţiei sănătoase, spaţiilor verzi şi reciclării;
  • Concursuri şi activităţi recreative : concurs de desene pe asfalt organizate cu prilejul Zilei Mondiale a Apei-Ziua Pământului/Ziua Mediuluielevii vor distribui fluturaşi şi vor aborda direct persoane din comunitatea locală în vederea multiplicării informaţiei cu privire la alimentaţia bio
  • ,,Copiii, florile, copacii” -plantare de pomi şi flori
  • Parada costumelor : ECO-MODA
  • Realizarea şi amplasarea în curtea şcolii a unor căsuţe pentru păsărele
  • Realizarea unui colț viu în şcoală şi în fiecare clasă (plante).

 

1

eco2eco3Eco3.1Eco3 2eco4